Schronisko dla zwierząt Reks w Kołobrzegu

„Kołobrzeskie zwierzaki” apelują !!!

aaa1

Przekazujemy APEL wystosowany przez portal „Kołobrzeskie zwierzaki” :
„Mamy do Was ogromny, ogromny apel.
Pojawia się coraz więcej ogłoszeń o oswojonych lisach do sprzedania. Sprzedawcy kłamią, że zwierzęta są „przytulaśne”, że to „połączenie psa i kota”, że „kochają dzieci i wszelkie stworzenie”. Część osób daje się na to nabrać – kupują te zwierzaki. Jeśli kochacie zwierzęta albo chociaż szanujecie ich naturalne potrzeby – NIE DAJCIE SIĘ NABIĆ W BUTELKĘ!
1. Lis nigdy nie będzie psem ani kotem
2. Lis kiedy dojrzeje będzie sprawiał ogromne problemy – hałas, zapach, ostre zęby. Kwestią czasu jest jak zadzwonicie do nas z prośbą o przyjęcie lisa.
3. Nie kupujcie lisów, nie twórzcie kolejnej gałęzi przemysłu, który zarabia na zwierzętach. Kolejnych pseudohodowli, kolejnych zwierząt kupionych i porzuconych.
Już teraz są zgłoszenia od osób, które chcą się pozbyć „agresywnych” (które po prostu SĄ sobą) lisów. Będą WYRZUCANE a nie poradzą sobie na wolności – nie dadzą rady przeżyć ponieważ nie zostały wychowane przez matki.
Jeśli nie jesteście gotowi poświęcić całego życia prywatnego na opiekę nad lisem, jeśli macie sąsiadów bliżej niż 500m, jeśli nie dysponujecie terenem na wybieg, jeśli nie macie 15-20 tys na budowę woliery – NIE PODEJMUJCIE SIĘ OPIEKI NAD LISEM!”
.

W całości zgadzamy się z tym apelem, bo lis, czy to srebrny czy rudy, to jest wyłącznie dzikie zwierzę !
Które nigdy, pomimo łagodnego wyglądu, nie stanie się domowym pupilem !
Gdy lis osiągnie dojrzałość płciową, jego hormony uruchomią naturalne dla tego gatunku zapachy, bardzo, naprawdę bardzo nieprzyjemne dla ludzi i innych zwierząt i jest to zupełnie niezależne od woli tego zwierzaka! Tego „mankamentu” nie da się w żaden sposób wyeliminować.
Więc również z tego powodu przetrzymywanie lisa w domu czy obejściu jest absolutnie niemożliwe.
Jeżeli ktoś się skusi kłamliwymi reklamami , to kupując lisa do domu, na pewno skrzywdzi zarówno siebie jak i lisa,
bo bardzo szybko zechce się go pozbyć, a nie będzie dokąd. Schroniska nie przyjmują dzikich zwierząt, a jak już wyżej powiedziano- lis wychowany przez człowieka zginie, nie poradzi sobie wypuszczony w naturalne dla dzikich lisów środowisko.